Ventilátor v koupelně nebo na záchodě se nevypne

Co mám dělat, když se mi přestane vypínat ventilátor na záchodě nebo v koupelně? Jediné, jak jej lze vypnout, je nutné vypnout pojistky.

Ve ventilátoru je kondenzátor, který způsobuje, že se ventilátor vypne po čase sám. Pokud se ventilátor přestal sám vypínat, znamená to, že kondenzátor přestal fungovat. Řešením je:

 1. Kondenzátor vyměnit (vše bude jako dříve)
 2. Kondenzátor odpojit (ventilátor bude fungovat jen pokud bude zapnutý vypínač)

Je to drobný elektrikářský zásah na 20 minut.

Tento problém se bude postupně týkat všech ventilátorů v našich bytech.

4 Responses to Ventilátor v koupelně nebo na záchodě se nevypne

 1. avatar Andrej Korček napsal:

  Dobrý den!

  Tady bych se chtěl zeptat, nebo spíše upozornit, který kondenzátor je myšlený? Pokud je myšlený ten velký (rozběhový) kondenzátor, tak tento postup opravy může fungovat jen pokud je opravdu pokazený ten kondenzátor a ventilátor se vůbec NEZAPÍNÁ!
  Pokud se ale ventilátor nevypíná, tak je vadná elektronika (a možná je potřeba vyměnit nějaký kondenzátor na plošném spoji, nebo integrovaný obvod…).

  Krátky popis jak to funguje:
  1 – zapnete vypínač, ten spustí elektroniku a tá pustí fázy do rozběhového kondenzátora a ten spustí ventilátor
  2 – vypnete vypínač, odpojí se elektronika, která ještě drží sepnutou fázy po nějaký čas, pak ji vypne a vypne se ventilátor

  A tedy když odpojíte rozběhový kondenzátor, tak se problém neodstrani, protože elektronika bude pořád napájet ventolátor bez kondenzátoru. (Fáze zůstane sepnutá) A ještě vám to bude vyhazovat jističe, protože se bude ventilátor zapínat do plného záběru a bude dělat velké rázy v síti.

  Řešením při NEVYPÍNAJÍCÍM se ventilátoru je právě odpojení elektroniky a ne rozběhového kondenzátoru. Sám jsem si to cca před rokem opravoval a ventilátor funguje na vypínač (zapnout/vypnout) k naprosté spokojenosti.

  Hezký den!

  • Dobrý den,

   ano, je tam rozběhový kondenzátor a je tam kondenzátor na řídící elektronice, který přestane fungovat. Řešením je odpojit elektroniku. Též jsem si to opravil sám.

  • avatar Aleš Hilčer napsal:

   Dobrý den,

   mám stejný problém s ventilátorem na záchodě i v koupelně. Můžete mi prosím poradit, na koho se obrátit s opravou?

   Předem děkuji

 2. avatar Gabriel Puskac napsal:

  Dobrý deň, my to zatiaľ riešime takto – vď odkaz, snád správne, zatiaľ to funguje. Ak máte niekto viac znalostí a skúseností, radi ich uvítáme https://www.elmat.sk/a/2/Ventilator-s-timerom-nevypina-kvoli-indukcii-za-vypnutym-spinacom-ako-vyriesit-problem

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.